روغن پایه

روغن پایه

برای تهیه روغن نیاز به ماده اولیه‌ای به نام روغن پایه (Base oil) داریم. روغن‌های پایه یا دسته اول (Virgin) اند یا حاصل تصفیه مجدد روغن‌های استفاده شده‌اند (Recycle)

روغن‌های پایه به 3 دسته روغن‌های پایه معدنی، روغن‌های پایه سینتتیک و روغن‌های پایه نیمه سنتتیک تقسیم‌بندی می‌شوند:

روغن پایه معدنی

نفت خام پس از ورود به مرحله پالایش، به نقطه‌جوش می رسد. حاصل این پالایش، سه نوع محصول خواهد بود:
1. محصولات سبک مانند بنزین، گازوئیل و نفت‌سفید
2. محصولات سنگین مانند روغن سنگین و قیر
3. برش روغنی یا Lube Cut همان ماده ای است که برای تولید روانکار از آنها استفاده می‌گردد.
پس از دستیابی به برش روغنی، آن را موم‌گیری و آروماتیک‌زدائی می‌کنند تا از آن روغن پایه (Base Oil) به دست آید. این رایج ترین نحوه دستیابی به روغن پایه است. به محصول این پروسه در اصطلاح روغن پایه معدنی (Mineral) گفته می شود. روغن های پایه معدنی ، خود به 3 دسته تقسیم می شوند : گروه 1 ، گروه 2 و گروه 3 که در بازار جهانی روغن هم به همین نام‌ها شناخته می‌شوند. گروه 1 آسان‌ترین و گروه 3 مشکل‌ترین روش تولید را دارند که بر همین اساس نیز تعیین قیمت می‌گردند. یعنی گروه 1 ارزان‌ترین و گروه 3 گران‌ترین روغن پایه معدنی است. رنگ، شاخص گرانروی (ویسکوزیته) و میزان گوگرد موجود (هر چه کمتر باشد بهتر است) در روغن پایه معدنی عامل تعیین درجه کیفی و همچنین قیمت آن خواهد بود.

روغن پایه سنتتیک

نوع دیگری از روغن پایه ، روغن سنتتیک (Synthetic) یا سنتزی است. پروسه تولید این نوع روغن پایه کاملاً با روغن معدنی متفاوت است و برخلاف آن، محصول پالایش نفت خام نیست. روغن پایه سنتتیک محصول یک عملیات ترکیبی شیمیائی است که در شرایط خاص و با تکنولوژی پیشرفته به دست می‌آید. این نوع روغن از ترکیبات شیمیایی و پس از شکل گیری هیدروکربن‌ها در آن، ساخته می‌شود.

روغن پایه نیمه سنتتیک

روغن پایه نیمه سنتتیک (Semi Synthetic) در واقع ترکیبی از روغن معدنی و سنتتیک است، یعنی کاربردی میانه نسبت به آنها دارد. این نوع روغن، از نظر مرغوبیت از نوع معدنی بالاتر و از نوع سنتتیک پائین‌تر است؛ در نتیجه هزینه تولید روغن‌ها نیز از سنتتیک به معدنی کاهش می‌یابد.
انواع روغن‌های پایه با خواص مختلف و درجه‌بندی‌های متفاوت قابل سفارش اند:
• روغن پایه SN 700
• روغن پایه SN 650
• روغن پایه SN 600
• روغن پایه SN 500
• روغن پایه SN 350
• روغن پایه SN 180
• روغن پایه SN 150
(روغن موتور با استاندارد SN: این روغن موتور برای همه خودروهای بنزینی ساخته شده از 2010 به بعد مناسب است. این روغن در برابر اکسیداسیون مقاوم است، پوشش‌دهی فوق‌العاده‌ای دارد، در برابر رسوب‌گذاری بر روی قطعات محافظ است، عملکرد موتور را در دمای پایین بهبود بخشیده و موجب صرفه‌جویی در مصرف سوخت می‌شود)